Czym jest GyneFix?


System GyneFix jest wewnątrzmacicznym miedzianym środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym z powodzeniem w Europie. Występuje w dwóch rozmiarach i składa się z 4 lub 6 walcowatych miedzianych koralików, nawleczonych na nylonową nić, mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora.


Kontakt

Zalety GyneFix:

  • zapewnia skuteczną ochronę antykoncepcyjną na 5 lat
  • nie zawiera hormonów, przez co nie wpływa na cykl miesiączkowy
  • może być stosowany przez wszystkie kobiety, również młode, które nie rodziły
  • jest dobrze tolerowany
  • nie zwiększa ryzyka obfitych miesiączek
  • po jego wyjęciu następuje szybki powrót płodności.

Nitka wraz z miedzianymi koralikami wisi swobodnie w jamie macicy, a koniec nitki znajduje się w pochwie.

Brak ramion obecnych w tradycyjnych wkładkach znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Uwalniane z systemu jony miedzi mają efekt plemnikobójczy, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej. 

Skuteczność GyneFix w zapobieganiu ciąży wynosi ponad 99%. GyneFix może być założony na 5 lat (wersja mini lub standard).

Najważniejsze informacje o wkładce antykoncepcyjnej GyneFix:

Kto może stosować GyneFix?
GyneFix przeznaczony jest dla kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, zwłaszcza tych, które mają przeciwwskazania do preparatów hormonalnych. W przeciwieństwie do innych wkładek domacicznych uwalniających miedź GyneFix może być zakładany u młodych kobiet powyżej 18. roku życia, jak również u pacjentek z obfitymi krwawieniami miesięcznymi i mięśniakami. Wkładkę mogą stosować również kobiety palące papierosy, z tendencją do zakrzepicy, cukrzycą oraz z wysokim ciśnieniem krwi. Wkładka nie powoduje depresji, spadku libido, migrenowych bólów głowy oraz wzrostu masy ciała. GyneFix można również zakładać w trakcie cięcia cesarskiego po wydobyciu dziecka, dzięki czemu kobieta jest od razu zabezpieczona przed kolejną ciążą. Wkładka wewnątrzmaciczna GyneFix nie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową (m.in. przed HIV). Kobiety nie będące w stałym związku partnerskim powinny stosować dodatkowo prezerwatywy.
Kiedy zakłada się GyneFix?
System GyneFix najlepiej zakładać w ostatnich dniach krwawienia miesięcznego, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte. Po porodzie wkładkę można założyć najwcześniej po 3 miesiącach. Po założeniu systemu nie należy stosować tamponów ani współżyć przez tydzień. Po kolejnej miesiączce pacjentka powinna zgłosić się na wizytę kontrolną, celem sprawdzenia lokalizacji wkładki przez ginekologa, który ją zakładał. GyneFix można usunąć w dowolnym czasie, płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym.
Czy zakładanie wkładki GyneFix boli?
W trakcie wprowadzania GyneFix do jamy macicy mogą wystąpić dolegliwości bólowe, których stopień odczuwania zależy od progu bólowego kobiety. Większość pacjentek dobrze znosi zabieg. Wkładkę zakłada się w znieczuleniu miejscowym szyjki macicy lignokainą. Na godzinę przed założeniem wkładki prosimy pacjentkę o przyjęcie 1 tabletki leku przeciwbólowego (np. paracetamolu lub ibuprofenu).
Przeciwwskazania do GyneFix
Przeciwskazaniem do założenia systemu GyneFix jest m.in. uczulenie na miedź, stan zapalny pochwy, zapalenie miednicy mniejszej, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy, wady w budowie macicy, nieprawidłowości jamy macicy.
Objawy uboczne GyneFix
Zanim organizm przyzwyczai się do GyneFix, przez kilka pierwszych dni po jego założeniu mogą występować plamienia lub krwawienia z pochwy oraz niewielki dyskomfort w podbrzuszu, które stopniowo ustępują. Pierwsza miesiączka z GyneFix może być obfitsza niż zwykle. Objaw ten z reguły cofa się w kolejnych cyklach miesiączkowych. Istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki. W przypadku wypadnięcia systemu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
Czy partner może odczuwać dyskomfort przy stosunku?
Po założeniu wkładki GyneFix należy powstrzymać się od współżycia przez siedem dni. Po tym czasie partner nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu, gdyby jednak tak się stało, wówczas nylonową nitkę znajdującą się w pochwie można skrócić.
Wymagane badania przed założeniem GyneFix
Przed założeniem GyneFix bezwzględnie konieczna jest konsultacja z badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym narządu rodnego wykonanym przez lekarza ginekologa, który będzie zakładał wkładkę, celem wykluczenia przeciwwskazań. Pacjentka musi posiadać aktualny prawidłowy wynik cytologii szyjki macicy (grupa cytologiczna I lub II), ważny maksymalnie 6 miesięcy.

Wpływ miedzi na organizm ludzki

Opublikowano obszerny raport na temat wpływu miedzi - ze wszystkich źródeł - na organizm ludzki. Oto cytat z odpowiedniej sekcji Dziennika EFSA.

„Uwalnianie miedzi z wkładek wewnątrzmacicznych in vivo odnotowano w kilku badaniach od czasu kiedy technologia została opracowana po raz pierwszy, z szacowaną szybkością uwalniania w zakresie 0,02–0,0736 mg/dzień (Hagenfeldt, 1972; Timonen, 1976; Chantler i in., 1977; Thiery i Kosonen, 1987). Jest to skorelowane z powierzchnią wkładki wewnątrzmacicznej oraz wykazania, że uwalniania miedzi zmniejsza się z czasem po założeniu wkładki w górę do 50 miesięcy (Timonen, 1976; Chantler i in., 1977). W badaniach tych wykryto miedź w tkankach miejscowych (np. endometrium, śluzie szyjkowym), ale nie obserwowano wzrostu stężenia poziomu miedzi w surowicy wynikającego ze stosowania wkładki domacicznej (Hagenfeldt, 1972; Timonen, 1976; Chantler i in., 1977; Anteby i in., 1978; Prema i in., 1980; Arowojolu i in., 1989). W jednym badaniu stężenie miedzi w surowicy wzrastało tylko u kobiet z niskim początkowym poziomem miedzi w surowicy (Antebyet al., 1978), a w innym badaniu miedź w surowicy była wyższa u 86 osób stosujących wkładki wewnątrzmaciczne(0,21663 mg/dl) w porównaniu z ośmioma osobami nieużywającymi (0,10747 mg/dl) (De la Cruz i in., 2005). Dane dotyczące ogólnoustrojowych poziomów miedzi należy interpretować w kontekście projektu badania i ograniczeń analitycznych."

Z tego raportu wynika, że miedź uwalniana w organizmie na poziomie dziennym jest tak bardzo mała, że jest prawie całkowicie pomijalna. Patrząc z perspektywy, 100 g ciemnej czekolady zawiera około 1800 mg miedzi, która jest wchłaniana w wątrobie i transportowana do krwioobiegu. Dodatkowo widzimy, że w wielu badaniach nie zaobserwowano wzrostu poziomu miedzi w surowicy (ilości miedzi obecnej we krwi). W niektórych przypadkach wartość była nieco wyższa. Należy jednak pamiętać, że miedź jest niezbędnym składnikiem zdrowego organizmu człowieka; jest używana do wytwarzania czerwonych krwinek, wzmacniania układu odpornościowego, tworzenia kolagenu do budowy kości i tkanek. Miedź jest naturalnie obecna we krwi w postaci ceruloplazminy, która przenosi miedź do części ciała, które jej potrzebują. Czasopismo EFSA ustala górną granicę dziennego spożycia miedzi na poziomie 5 mg Cu/dzień dla osób dorosłych. Nawet w rzadkich przypadkach, gdy poziom miedzi w surowicy krwi jest podwyższony przez wkładkę domaciczną z miedzią, będzie to maksymalnie 0,02-0,0736 mg/dzień, co stanowi zaledwie 0,4% do 1,47% dziennego spożycia miedzi.

Jak widać, miedź nie jest lub w rzadkich przypadkach jest przenoszona z miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej do krwioobiegu. Zamiast tego, miedź we krwi jest głównie gromadzona przez ceruloplazminę w wątrobie po trawieniu pokarmów o wysokiej zawartości miedzi (czekolada, skorupiaki, grzyby), po czym jest rozprowadzana. Rzadka choroba związana z miedzią może sprawić, że pacjent będzie podatny na miedź, ponieważ ceruloplazmina nie przenosi jej w organizmie. Nazywa się to chorobą Wilsona i jest przeciwwskazaniem do wszystkich miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych.

Wpływ miedzi na gospodarkę hormonalną

Dostępnych jest kilka artykułów na ten temat wpływu miedzi na równowagę hormonalną z lat 80-tych. Niektóre testy przeprowadzono na myszach i królikach, które wykazały podwyższony poziom miedzi i estrogenu po pewnym czasie posiadania miedzianej wkładki domacicznej. Jednak nie przeprowadzono żadnych testów na ludziach i od tego czasu testy te nie zostały powtórzone.

Kwestia, czy miedziana wkładka domaciczna wywołałaby skutki ogólnoustrojowe, jest trudna, w przeciwieństwie do hormonalnej wkładki domacicznej, która jest wskazana ze względu na jej działanie ogólnoustrojowe. Ludzkie ciało jest złożoną współpracą kilku hormonów i pierwiastków, a wyodrębnienie miedzi i uwzględnienie tylko jej działania jest trudne. Biorąc to pod uwagę, warto  odnieść się do dostępnego artykułu, w którym szczegółowo ocenia się stosowanie miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej w odniesieniu do ogólnoustrojowych skutków hormonalnych.

Zaobserwowano pewne efekty ogólnoustrojowe, które teoretycznie były efektem zakłócenia osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej przez wewnątrzmaciczną stymulację odruchową, co prowadzi do wzrostu beta-endorfiny, prolaktyny i wazopresyny. Jako wyjaśnienie tego zdarzenia zasugerowano zarówno procedurę zakładania wkładki, jak i towarzyszący jej ból macicy, gdy wkładka jest in situ. Ból i dyskomfort związany z założeniem wkładki wewnątrzmacicznej i często bolesną pozycją w macicy może prowadzić do skurczów macicy, które z kolei mogą być interpretowane przez podwzgórze jako późna ciąża i mogą stymulować wytworzenie wymienionych hormonów. Nie ma to znaczenia w przypadku GyneFix, który cechuje się wyjątkowo niskim dyskomfortem i bólem.

Jeśli chodzi o stosunek miedzi do estrogenu, niektóre (amerykańskie) strony internetowe cytujące wspomniane powyżej badania na szczurach/królikach z lat 80 sugerują, że miedź we krwi może powodować zatrzymanie detoksykacji estrogenu przez wątrobę, zwiększając w ten sposób poziom estrogenu. Warto zwrócić uwagę na cytat z Dziennika EFSA, który zawiera mocne argumenty za znikomością 0,02-0,0736 mg/dzień miedzi w stosunku do miedzi spożywanej w różnych produktach spożywczych, a także wskazuje, że istnieją istotne dowody na poparcie, że miedź uwalniana w macicy nie wpływa na poziom w surowicy krwi.